Saat Yükleniyor...
Hükümet Esnafa Değil, Kendine Fon Yaratıyor
Tarih : 2017.01.05  10:47:44
Budak’tan Esnaf İşsizlik Fonu Değerlendirmesi. Bağkur Primini Ödeyemeyen Esnaf 2 Yıl 35 Tl’lik Ek Ödemeyi Nasıl Yapacak?

CHP Genel Başkan Yardımcısı Çetin Osman Budak, AKP hükümetlerinin iç ve dış politikadaki büyük hatalarının esnaf ve KOBİ’leri büyük bir darboğaza düşürdüğünü belirterek, “Esnaf işsizliği büyüyor, sorumlusu olan Başbakan, esnafa işsizlik fonunu müjde olarak sunuyor. Bağkur primini ödeyemeyen esnaf, 2 yıl 35 TL’lik ek yükü nasıl ödeyecek? Bu fon öncelikle hükümete fon olacak” dedi.  

            CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak, yaptığı yazılı açıklamada, Başbakan Binali Yıldırım’ın açıkladığı  “Esnaf ve Ahilik Fonu”nu değerlendirdi. Esnaf işsizlik fonunun bir müjde değil, ekonomideki daralma ve kötü gidişin sonucu olduğunu kaydeden Budak, “Türkiye’de esnaf işsizliği büyüyor.  Bunun sorumlusu da içerde ve dışarda büyük politik hatalar yapan AKP hükümetleridir. Turizmde üçte birlik daralma var. İhracat geriledi. Vatandaş harcamalarını kısıyor. Böyle bir ortamda esnaf iş yapamıyor ve kepenk kapatıyor. Şimdi işsiz kalan esnafa, 2 yıl sonra işleyecek  esnaf işsizlik fonunu müjde olarak sunmak, esnafın aklıyla dalga geçmektir” dedi.

ESNAFIN 2 YIL PRİM ÖDEYECEK DERMANI YOK

            Esnaf ve Ahilik Fonu’na Bağkur primine ek olarak esnafın 2 yıl süreyle  35 TL ödemesi gerektiğini kaydeden Budak, “Fondan yararlanmak için 2 yıl prim ödenmesi şartı getiriliyor. Esnaf 35 TL ödeyecek, devlet 18 TL katkı verecek. 2 yıl prim ödemeyi başarabilen esnaf, 2 yıl sonra 711 TL alabilecek. Esnaf bugün Bağkur primini ödeyemiyor. Üzerine 35 TL’lik ek yükü nasıl ödeyecek? Bugün dara düşmüş esnafın 2 yıl prim ödeyecek, 2 yıl bekleyecek dermanı yok. İşsizlik fonundan koşullar nedeniyle binlerce işsiz yararlanamıyor ve daha çok Hükümetin harcamaları finanse ediliyor. Esnaf  fonu da benzer şekilde Hükümete fon olacak gibi görünüyor” diye konuştu.

Gündem
YAZARLAR
Mustafa Çakar
Yazıyorum yazıyorum yazdım
HAFTANIN ÇOK OKUNANLARI
ANKET
Yeni Tasarımımızı Nasıl Buldunuz ?
İyi
İdare Eder
Kötü
  
FOTO GALERİ
VİDEOLAR
Copyright © 2004.Alanya Haber   | "İnsanların en hayırlısı, insanlara faydalı olandır."
Sitemiz sadece internet üzerinden yayın yapar, Sitemizdeki yazı , resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.
Kum Sanatı
Alanya Rehber
Alanya Emlak