Borsa İstanbul’da ‘Gong’ Arzum için çaldı!

50 yılı aşkın köklü tarihi ile Küçük Ev Aletleri sektörünün önde gelen şirketlerinden Arzum, Yapı Kredi Yatırım liderliğinde halka açıldı.  24 Aralık Perşembe günü Borsa İstanbul’da yapılan törende gong bu kez Arzum için çaldı. Arzum’un halka arzı, SDA International SARL’a ait yüzde 47,5 oranındaki payların satışıyla gerçekleştirildi. Talep toplama sürecinde bireysel yatırımcıdan büyük ilgi görerek 53,6 kat, kurumsal yatırımcıdan 18,7 kat talep alan Arzum, gong töreninin ardından Borsa İstanbul’da ARZUM kodu ile işlem görmeye başladı.

 Küçük Ev Aletleri sektörünün Türkiye’deki öncülerinden Arzum’un, Yapı Kredi Yatırım liderliğinde yürütülen halka arz süreci Borsa İstanbul’da düzenlenen gong töreniyle tamamlandı. Borsa İstanbul A.Ş. Genel Müdür Yardımcısı Dr. Korkmaz Enes Ergun’un açılış konuşması yaptığı törene, Arzum Yönetim Kurulu Başkanı Murat Kolbaşı, Arzum Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ahmet Faralyalı, Arzum CEO’su Mete Zadil, Arzum’un halka arzına aracılık eden 22 üyeden oluşan konsorsiyuma liderlik eden Yapı Kredi Yatırım Genel Müdürü Yılmaz Arısoy ve Arzum çalışanları katıldı. Arzum hisseleri, gong töreninin ardından ARZUM kodu ile Borsa İstanbul’da işlem görmeye başladı.

Arzum’un halka arzına ilişkin talep toplama sürecinde toplam 207 bin 206 yatırımcıdan talep geldi. Pay fiyatının 17,0 TL olarak belirlendiği halka arzda, rekor seviyede talep toplandı. Talep toplama döneminde yurt içi bireysel yatırımcılara ayrılan tahsisat tutarının 53,6 katı, yurt içi kurumsal yatırımcılara ayrılan tahsisat tutarının 18,7 katı ve şirket çalışanlarına ayrılan tahsisat tutarının 1,5 katı talep geldi. SDA International SARL’a ait Arzum hisselerinin yüzde 47,5’ini temsil eden paylar 260,1 milyon TL bedelle halka arz edildi.

Gong töreninde açılış konuşmasını yapan Borsa İstanbul A.Ş. Genel Müdür Yardımcısı  Dr. Korkmaz Enes Ergun şunları söyledi: ‘Çok kıymetli hanımefendiler, beyefendiler, Arzum Elektrikli Ev Aletleri paylarının bugün işlem görmeye başlaması nedeniyle, borsamız ev sahipliğinde düzenlenen gong törenine hoşgeldiniz. Arzum ile 2020 yılının sekizinci halka arzını yapmış olduk. 2020 yılında gerçekleşen bu 8 halka arz ile şirketlerimize ve ortaklarına yaklaşık 1 milyar 124 milyon TL’lik kaynak sağlamış olduk. Bu 8 halka arzdan yaklaşık 1 milyon 22 bin yatırımcı pay almış oldu. Bildiğiniz üzere, 17/11/2020 tarihli Resmi Gazete yayınlanan düzenleme ile borsada işlem görmeye başlayan şirketlere 2 puan kurumlar vergisi indirimi gelmiştir. Hem piyasa koşulları, hem de bu teşvikle 2021 yılında halka arzların artarak devam etmesini bekliyoruz. Arzum, 43 kat talebin geldiği yaklaşık 260 milyon TL’lik bu halka arzda, yaklaşık 190.000 yatırımcıya yaptığı satış ile başarılı bir halka arz gerçekleştirmiştir. Bu başarılı halka arz dolayısıyla, bu süreçte emeği geçen herkese, başta Arzum ve Yapı Kredi Yatırımın kıymetli yöneticileri ile çalışanlarına, Borsa ve SPK uzmanlarına çok teşekkür ediyor, bugün Borsa ailesine katılan Arzum’a hoş geldiniz diyorum. Siz değerli katılımcılara, bu güzel gong töreninde bizi yalnız bırakmadığınız için teşekkür ediyorum.’

 

 

Mete Zadil: ‘Arzum’un başarılarla dolu 50 yılı aşkın tarihinde yeni bir döneme giriyoruz’

 

Gong töreninde konuşan Arzum CEO’su Mete Zadil Arzum’un halka arzıyla ilgili şunları söyledi:

“Arzum olarak 2021’de 55. yılımızı dolduruyoruz. Türkiye’de 50 yaşından büyük şirket sayısı çok az. Ben o az sayıdaki şirketlerden biri olan Arzum’un halka arz sürecinde CEO’su olarak görev yaptığım için çok şanslıyım. Ve bugüne kadar çalıştığım en iyi ekiple beraber gongu çalıyorum. Arzum, inovasyon odaklı, kurumsal yönetime değer veren kaliteli bir şirket ve köklü, tanınan markamız, dayanıklı ürünleri ile, yüksek bilinirliği ve hane penetrasyonuna sahip. Geçtiğimiz 5 yılda Türkiye ve dünyada, pandemi de dahil olmak üzere birçok büyük olumsuzluğa rağmen Arzum her koşulda başarılı operasyonel ve finansal performansını korudu. Yalın ve dayanıklı bir iş modelimizle; satışlar, FAVÖK ve net kârlılıkta büyürken net işletme sermayesi ve borçluluğu hep kontrol altında tuttuk. Son dönemde öz kaynaklarımız büyüdü, temettü dağıttık ve net borç/FAVÖK oranını düşürdük. Covid-19 süreci şirketimizin dayanıklı iş modeli için de bir test ortamı sundu. Bu başarıların arkasında iyi kurgulanmış sağlam bir strateji ve o stratejiye inanıp uygulayan çok kuvvetli bir ekip var. 2019’da Deloitte tarafından verilen “En İyi Yönetilen Şirket” ödülünü de kuvvetli stratejimiz ile aldık. Yıllar içinde 5 tahvil çıkardık, iki özel sermaye fonundan yatırım aldık ve kendimizi bugüne hazırladık. Halka açılarak başarılarımıza yeni ortaklar davet ettik. Çok başarılı geçen halka arz süreci ardından bugün Arzum’un başarılarla dolu tarihinde yeni bir döneme giriyoruz. 1950’li yılların başlarında Eminönü’nde başlayan bu güzel, değerli yerli ve millî markamızın hikâyesi, şimdi de halka arz ile birlikte daha güçlü bir kurumsal kimlik ve güçlü bir marka olarak devam edecek. Talep toplama sürecinde hisselerimize ilgi gösteren, bize destek veren tüm yatırımcılarımıza teşekkür ediyorum. Halka arzın Arzum için ve sermaye piyasalarımız için hayırlı, uğurlu ve bereketli olmasını diliyorum.”

 

 

Halka arza aracılık eden Yapı Kredi Yatırım’ın Genel Müdürü Yılmaz Arısoy ise; “Yapı Kredi Yatırım olarak, liderliğini yürüttüğümüz ve bu yıl gerçekleşen en yüksek talep tutarlı arz olan Arzum halka arzını, geniş bir katılımla başarılı bir şekilde tamamlamanın gururunu yaşıyoruz. Bu süreçte destek veren 22 kurumdan oluşan konsorsiyum üyelerimize ve yatırımcılara teşekkür ediyoruz.   Toplam talebin 11,3 milyar TL olarak gerçekleştiği işlemde, arzın büyük bir kısmının dağıtımının yapıldığı bireysel yatırımcılardan toplam halka arz büyüklüğünün 53,6 katı talep geldi. 207 bin farklı bireysel yatırımcının, yatırım ve emeklilik fonlarının ağırlıkta olduğu 243 kurumsal yatırımcının talepte bulunduğu bu geniş katılımlı işlemin önümüzdeki dönem için de referans niteliğinde olmasını bekliyor, Arzum halka arz sürecinin borsamızda halka açılmak isteyen şirketlere de ilham vereceğini düşünüyoruz.   Süreçte yönlendirmeleriyle destek veren Sermaye Piyasaları Kurulu ve Borsa İstanbul’a teşekkür ediyoruz.

 

Yapı Kredi Yatırım olarak, bu yıl TSPB tarafından verilen Borsa İstanbul Pay piyasaları ve VIOP piyasalarında en yüksek işlem hacmine sahip lider aracı kurum ödüllerini almış bir kurum olarak, böyle başarılı bir halka arza aracılık yapmaktan, sermaye piyasalarımızın gelişmesine katkıda bulunmaktan dolayı mutluyuz” dedi.

 BEYAZ HABER AJANSI (BHA)


Etiketler:
Bilgilendirme

Bu haberlerde yer alan hukuki muhataplar haberi geçen ajanslar veya basın bülteni bildirileri sahipleri olup sitemizin hiç bir editörü sorumlu tutulamaz... Bu içeriğin, görüş ve bilgilerin yanlışlık, eksiklik veya yasalarla düzenlenmiş kurallara aykırılığından alanyahaber.com hiçbir şekilde sorumlu değildir. alanyahaber.com 5651 Sayılı Kanun kapsamında BTK Yasalarına Uygun Hareket etmeyi esas alır Bu sebeple içerikleri ve yorumları kontrol etme ya da araştırma yükümlü tutulamaz Hukuka ve mevzuata aykırı olduğunu düşündüğünüz içeriği iletişim adreslerinden bildirebilirsiniz. En Kısa sürede dönüş yapmaya çalışacağız.

Risk Açıklaması:
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. alanyahaber.com sitesinde kullanılan kaynaklardaki herhangi bir hata/eksiklikten dolayı, sitedeki bilgilerin kullanılması sonucunda yatırımcıların ve üçüncü kişilerin uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan alanyahaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi:
%d blogcu bunu beğendi: