BT Cihazlarında COVID-19 Çapraz Bulaşma Riski

TÜMRAD-DER Genel Başkanı Heybet Aslanoğlu, COVID-19’un tanısı için kullanılan BT cihazlarında ‘çapraz bulaşma riskinin’ çok yüksek olduğu konusunda uyarıda bulundu. Aslanoğlu, “Covit olmayan birinin BT cihazına girmesi o ortamda bulunması nedeniyle bulaş olabilir. Buna çapraz bulaşma diyoruz” dedi.

Sağlık kuruluşlarında COVİT-19 ile mücadele hastalığı tanılama ve tedavi olmak üzere iki aşamadan oluştuğunu anlatan Aslanoğlu, “Covit-19 şüphelisi olarak sağlık kuruluşuna başvuran vatandaşlarımıza uygulanacak algoritma Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu tarafından belirlenmiştir. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) algoritmasına göre nefes darlığı gibi daha ileri düzeyde klinik bulgular yok iken akciğer tomografisi (BT) çekilmemesi önerilirken, ülkemizde Bilim Kurulu tarafından oluşturulan algoritmaya göre yüksek ateş ve öksürük olan herkese akciğer tomografisi (BT) çekilmesi önerilmektedir. Bu da akciğer BT’ye olan talebi 2-3 kat artırmaktadır. Yetersiz sayıdaki BT cihazlaının iş yükü daha da artmaktadır. OECD ülkelerinde 1 milyon kişiye düşen BT cihazı sayısı 26.8 iken ülkemizde 14.8’dir. Türkiye cihaz sayısı bakımından OECD ülkelerinin gerisinde olmakla beraber, BT çekim yapılan ülke olarak OECD ülkelerinin en başında yer almaktadır” dedi.

DERDİMİZ ÇOK ÇEKİM TARTIŞMASINA GİRMEK DEĞİL

“Bizim derdimiz sorunumuz COVİT-19 gibi salgınla mücadele ederken çok çekim yapıyoruz tartışmasına girmek değildir” diyen Aslanoğlu, “Tüm sağlık çalışanlarının günlerce sevdiklerini, çocuklarını görmeden büyük özveri ve fedekarlıkla çalıştığı bir dönemde elbette radyoloji teknisyenleri ve teknikerleri meslektaşlarımızda bu özveriyi ve fedakarlıkları yaptıklarını görmekteyiz bu hakkı da teslim etmek lazımdır. Radyoloji Teknisyenleri/Teknikerleri olarak sorunumuz şudur, “Sağlıklı ve güvenli ortamda çalışmak. Özlük hakları, ekonomik haklarımızın korunmasıdır. Sağlık Bakanlığı 22.04.2020 tarihinde Covit -19 nedeniyle Radyoloji Odalarının Enfeksiyon Kontrolü diye bir klavuz yayınladı. Klavuzda Covitli hastalar dışında diğer randevulu hastaların ileri bir tarihe ertelenmesi ve odaların temizlik ve dezenfeksiyonu için iki covitli hasta arasında en az 1 saat süre ayrılmasını belirtmektedir. Aslında olması gereken budur. Hiçbir itirazımız yok. Ancak günde minimum 250 hastanın çekildiği bir tomografi cihazında yeterli ve gerekli dezenfeksiyonun sağlanması ve yeterli süre odanın havalandırılması mümkün değildir” şeklinde konuştu.

RİSK ÇOK YÜKSEK

Şu anki çapraz bulaşma riskinin çok yüksek olduğunu anlatan Aslanoğlu, “Ne demek Çapraş Bulaşma ‘’Covit olmayan birinin BT cihazına girmesi o ortamda bulunması nedeniyle bulaş olması’’dır. Yani deyim yerindeyse ‘’Kaş yaparken göz çıkarmak ‘’tır. O nedenle ısrarla yineliyoruz. COVİT-19 için belirleyici olan PCR testi uygulamak, ancak ve ancak klinik bulgu varsa BT çektirmek gerekiyor. Maalesef ülkemizde BT bir tarama aracı olarak kullanılıyor. Bu sakınalı bir durumdur. Hem radyasyon riski açısından hem de çapraz bulaşma riski açısından gerekli önlemlerin alınmasını talep ediyoruz. Sonuç olarak; Klinik açısından yeterli endikasyon yoksa akciğer tomografisi çekilmemelidir. Bayanlar ve çocuklar özellikle dikkat edilmelidir. Ayrıca BT’de çalışan sağlık personelinin çalışma koşulları gözden geçirilmeli ve koruyucu ekipman sorunu giderilmelidir” diye konuştu. (BSHA)


Etiketler:
Bilgilendirme

Bu haberlerde yer alan hukuki muhataplar haberi geçen ajanslar veya basın bülteni bildirileri sahipleri olup sitemizin hiç bir editörü sorumlu tutulamaz... Bu içeriğin, görüş ve bilgilerin yanlışlık, eksiklik veya yasalarla düzenlenmiş kurallara aykırılığından alanyahaber.com hiçbir şekilde sorumlu değildir. alanyahaber.com 5651 Sayılı Kanun kapsamında BTK Yasalarına Uygun Hareket etmeyi esas alır Bu sebeple içerikleri ve yorumları kontrol etme ya da araştırma yükümlü tutulamaz Hukuka ve mevzuata aykırı olduğunu düşündüğünüz içeriği iletişim adreslerinden bildirebilirsiniz. En Kısa sürede dönüş yapmaya çalışacağız.

Risk Açıklaması:
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. alanyahaber.com sitesinde kullanılan kaynaklardaki herhangi bir hata/eksiklikten dolayı, sitedeki bilgilerin kullanılması sonucunda yatırımcıların ve üçüncü kişilerin uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan alanyahaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi:
%d blogcu bunu beğendi: