Çelik ve alüminyum ithalatında gümrük

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak, ABD Başkanı Donald Trump’ın çelik ve alüminyum ithalatında gümrük tarifelerini yükseltmesi karşısında hükümetin yaklaşımını Meclis gündemine taşıdı.

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci’nin yanıtlaması istemiyle Meclis Başkanlığı’na soru önergesi veren Budak, ABD gümrüğünde Türk çeliğine yüzde 25 ek vergi uygulanacağını vurguladı. Budak, Zeybekci’nin “Mütekabiliyet uygularız” sözlerine karşın Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek’in “Türkiye’nin ihracat ve ithalat rakamının GSYH’ye oranı düşük olduğundan, olası bir ticaret savaşının ülkemize etkilerinin sınırlı olacağı” görüşünü anımsattı. Budak gelişmeleri şöyle değerlendirdi:

“İktidardan gelen karışık mesajlar, ABD’nin başlattığı ticaret savaşında Türkiye açısından olası risklerin yeterince anlaşılmadığını veya hafife alındığını gösteriyor. ABD’li yetkililer, ilk tepkilerin ardından birçok ülkeye ayrıcalık uygulayıp yeni tarifelerin dışında tutulacaklarını açıkladılar. Acaba Türk hükümeti, ABD nezdinde Türkiye’nin bu alandaki çıkarlarını korumak için yeterli girişimlerde bulunuyor mu? ABD’de yalnızca Washington’da 3 ekonomi müşavirimiz var. İlgililerle doğrudan iletişim kurulamıyor ki mektup gönderiliyor. Konu, ‘Zaten dış ticaretimizin GSYH’ye oranı düşük’ diye demeçlerle geçiştirilecek kadar önemsiz değildir. Bu gelişmeler cari açığa muhakkak etki edecektir. Hükümet, ticaret savaşlarının ivme kazanmasından kaynaklanabilecek tehlikelerin farkında mı? İktidarı bu konuyu daha ciddi değerlendirmeye davet ediyoruz.”

Budak, Zeybekci’ye yönelik önergesinde şu sorulara yanıt istedi:

“ABD’nin ek vergi uygulamasına ilişkin mütekabiliyet esasına dayalı tedbirler alınacak mıdır? Bunun için bir yol haritanız var mıdır? Varsa hangi tedbirler, hangi ürün gamında, hangi süre zarfında alınacaktır? ABD’nin uygulamasının ülkemizin çelik ihracatına etkisi ne olacaktır? ABD’nin uygulamasından olumsuz etkilenecek çelik üreticilerinin oluşacak zararını karşılamak amacıyla hangi tedbirlerin alınmasını öngörüyorsunuz? Ticaret savaşlarının ülkemizin dış ticaretine etkileri neler olacaktır? Ticaret savaşlarının ülkemizin ihracat ve ithalatına etkilerinin sınırlı olacağı görüşüne katılıyor musunuz?”


Etiketler:
Bilgilendirme

Bu haberlerde yer alan hukuki muhataplar haberi geçen ajanslar veya basın bülteni bildirileri sahipleri olup sitemizin hiç bir editörü sorumlu tutulamaz... Bu içeriğin, görüş ve bilgilerin yanlışlık, eksiklik veya yasalarla düzenlenmiş kurallara aykırılığından alanyahaber.com hiçbir şekilde sorumlu değildir. alanyahaber.com 5651 Sayılı Kanun kapsamında BTK Yasalarına Uygun Hareket etmeyi esas alır Bu sebeple içerikleri ve yorumları kontrol etme ya da araştırma yükümlü tutulamaz Hukuka ve mevzuata aykırı olduğunu düşündüğünüz içeriği iletişim adreslerinden bildirebilirsiniz. En Kısa sürede dönüş yapmaya çalışacağız.

Risk Açıklaması:
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. alanyahaber.com sitesinde kullanılan kaynaklardaki herhangi bir hata/eksiklikten dolayı, sitedeki bilgilerin kullanılması sonucunda yatırımcıların ve üçüncü kişilerin uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan alanyahaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi:
%d blogcu bunu beğendi: