CHP’Lİ BUDAK: “TASARRUF BAHANESİYLE GAZETECİLİK BİTİRİLİYOR”

BUDAK, TASARRUF GENELGESİ’Nİ TBMM GÜNDEMİNE TAŞIDI

“YASAK, HALKIN HABER ALMA ÖZGÜRLÜĞÜNE DOĞRUDAN BİR SALDIRIDIR”

CHP Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak, 30 Haziran 2021 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren Tasarruf Tedbirleri Genelgesi’nde günlük gazetelere yönelik getirilen alım ve ilan yasaklarını TBMM gündemine taşıdı. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın yanıtlaması istemiyle Meclis Başkanlığı’na yazılı soru önergesi veren Budak, “Halkın sıkıntıları arttıkça tabanı eriyen AKP iktidarı, tek sesli bir medya düzeni kurmak için elinden geleni yapıyor. Pandemide halkı kaderiyle baş başa bırakan tek adam rejimi, içinde yaşadıkları şatafatın basında görünmesinden çok rahatsız. Sürdükleri sefayı gizleme çabasının son ürünü bu Genelge’dir. Tasarruf bahanesiyle gazetecilik, özellikle de yerel gazetecilik bitiriliyor” dedi.

Günlük gazete alımları ya da basına verilen ilanlar yüzünden kamu kurum ve kuruluşlarının israf yaptıkları iddiasının ciddiye alınamayacağını belirten Budak şöyle konuştu:

“Türkiye’de hem yerel hem de ulusal gazeteler tiraj gelirleriyle değil, ilan gelirleri ile ayakta kalmaya çalışıyorlar. Kamu kurum ve kuruluşlarından verilen ilanlar olmadan özellikle yerel gazetelerin ayakta kalmaları imkansız. Son yıllarda Türkiye’de gazetecilik iktidarın çok açık saldırıları ile karşı karşıya. Gazetecileri işsizlikle ya da cezaevleri ile terbiye edemeyen iktidar, şimdi de gelirlerini ellerinden alarak gazeteleri kapanmaya zorluyor. Günlük gazete alım ve ilan yasakları, Anayasal güvence altındaki halkın haber alma özgürlüğüne doğrudan bir saldırıdır.

Tasarruf edilecekse önce Kamu-Özel Ortaklığı adı altında vatandaşlarımızın vergilerini kene gibi emen projelere dövizle verilen garantiler kaldırılmalıdır. Kamu kurumlarında AKP’li bürokratlara verilen çift maaşlar, üç maaşlara son verilmelidir. Tasarruf yapılacaksa, tek adama halkın vergilerinden yazlık saraylar, kışlık saraylar inşa etmekten vazgeçilmelidir. Kara delik gibi büyüyen Cumhurbaşkanı’nın örtülü ödenek bütçesi kaldırılmalıdır”

Budak, önergede şu soruların yanıtlanmasını istedi:

“Kamu kurum ve kuruluşlarına Genelge’den önce hangi günlük ulusal ve yerel gazeteler alınmaktaydı? Kamu kurum ve kuruluşlarının günlük yerel ve ulusal gazete alımlarının maliyeti ne kadardı? Bu genelge ile tasarruf edilmesi amaçlanan harcama miktarı ne kadardır? Kamu kurum ve kuruluşlarının yerel ve ulusal gazetelere verdikleri ilanlar için yıllık ne kadar ödeme yapılmaktaydı? Bu ödemeler hangi gazetelere, ne tür ilanlar için yapılmaktaydı? Bu genelge ile yıllık ne kadar tasarruf sağlanması amaçlanmaktadır? Genelge’den muaf tutulan Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanlığı ve TBMM Başkanlığı Genel Sekreterliği’nin yıllık gazete alım masrafları ne kadardır? Bu kurumlar gazete ilanlarına ne kadar harcama yapmaktadırlar?”


Etiketler:
Bilgilendirme

Bu haberlerde yer alan hukuki muhataplar haberi geçen ajanslar veya basın bülteni bildirileri sahipleri olup sitemizin hiç bir editörü sorumlu tutulamaz... Bu içeriğin, görüş ve bilgilerin yanlışlık, eksiklik veya yasalarla düzenlenmiş kurallara aykırılığından alanyahaber.com hiçbir şekilde sorumlu değildir. alanyahaber.com 5651 Sayılı Kanun kapsamında BTK Yasalarına Uygun Hareket etmeyi esas alır Bu sebeple içerikleri ve yorumları kontrol etme ya da araştırma yükümlü tutulamaz Hukuka ve mevzuata aykırı olduğunu düşündüğünüz içeriği iletişim adreslerinden bildirebilirsiniz. En Kısa sürede dönüş yapmaya çalışacağız.

Risk Açıklaması:
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. alanyahaber.com sitesinde kullanılan kaynaklardaki herhangi bir hata/eksiklikten dolayı, sitedeki bilgilerin kullanılması sonucunda yatırımcıların ve üçüncü kişilerin uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan alanyahaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi:
%d blogcu bunu beğendi: