CHP’Lİ ÖZER: ASIL TARIM BAKANI ÜRETİCİNİN MORALİNİ BOZUYOR

ELEKTRİKTEN DERTLİ ÇİFTÇİNİN SIRTINI NE ZAMAN SIVAZLAYACAKSINIZ

CHP’li Özer tarımsal sulamada kullanılan elektriğin üretim girdilerindeki en önemli maliyet kalemi haline geldiğini belirterek Bakan Pakdemirli’ye seslendi: “Üreticinin moralini bozmaya hakkınız yok! Elektrik fiyatlarından dertli olan çiftçilerin sırtını ne zaman sıvazlayacaksınız?”

Tarımsal sulamada kullanılan elektrik, son zamlarla birlikte yüzde 90’nın üzerinde artış gösterdi ve üreticiyi en çok zorlayan maliyet kalemi haline geldi. CHP Antalya Milletvekili Aydın Özer, konuyu Meclis’e taşıyarak Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’ye bir soru önergesi verdi. Tarımda kullanılan elektriğin ücretlendirilmesinde meskende kullanılan elektrik tarifesindeki en yüksek kademeyle eşdeğer hesaplama yapıldığını söyleyen Özer, “Üretiminin daha ucuza mal olması, gıdaya daha ucuza ulaşım demek olduğuna göre neden tarımsal sulamada kullanılan elektriğin bedeli düşük oranda değildir? Neden düşürülmemektedir” dedi.

TEK KİŞİ BİLE SEVİNMEDİ

Bakan Pakdemirli’ye elektrik tarifesinde indirim ve destekleme yapılıp yapılmayacağını da soran CHP’li Özer şu ifadelerde bulundu:

“Bakan bey “Türkiye’de üreten kesimin moralini bozmaya hakkımız yok” diyor ama üreticinin moralini bozan asıl unsur tam da kendisi. Girdi maliyetleri yükselirken üreticinin yanında olmadı. Yasaya uygun desteklemeyi zaten yapmıyor. Ek destek diye müjdelediği ise tek çiftçiyi bile sevindirmedi. Destek verilecekse tüm girdilerde en az yüzde 50 oranında destekleme olmalı. Mazot pompa fiyatına değil, vergisiz olarak üreticiye sunulmalı. Bakanın “Bizim çiftçimizin sırtı sıvazlansın, her şeyi yapar” cümlesi de bomboş bir laf. Soruyoruz o zaman kendisine, elektrik fiyatlarından dertli olan çiftçinin sırtını ne zaman sıvazlayacaksınız?”

LİSTENİZDEKİ SORUNLAR NELER?

CHP’li Özer, Bakan Pakdemirli’ye ayrıca şu soruları yöneltti:

Elektrik zamları nedeniyle üreticinin tarımsal sulamadan kaçınarak susuz tarım yapma olasılığı nedir? Buna ilişkin Bakanlığınız herhangi bir görüşe sahip midir? Elektrik zamları nedeniyle üretici tarımsal sulamadan kaçınır ve susuz tarım sonucu ürün verimi azalırsa, gıda fiyatlarındaki artışa nasıl engel olmayı düşünüyorsunuz? Bakanlık olarak üreticinin en önemli sorunlarına dair bir listeniz var mıdır? Varsa, listenizin ilk üç sırasında hangi başlıklar yer almaktadır? Çözüm önerileriniz veya planlamalarınız nelerdir?

ENERJİ BAKANINA: GEREKÇE NEDİR?

Öte yandan bir de Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’e konuyla ilgili önerge veren CHP’li Özer şu sorulara yanıt istedi:

Tarımsal sulamada kullanılan elektriğin meskende kullanılan elektrikle bir tutulmasının gerekçesi nedir? Üretiminin daha ucuza mal olması, gıdaya daha ucuza ulaşım demek olduğuna göre neden tarımsal sulamada kullanılan elektriğin bedeli düşük oranda değildir? Tarımsal sulamada kullanılan elektrik fiyatlarının düşürülmesine dair bir planlamanız var mıdır? Tarımsal sulamada kullanılan elektrik için çiftçilere destekleme yapılmasına yönelik bir düşünceniz, öneriniz, taslağınız ya da planınız var mıdır? Ülke genelinde son 3 yılda elektrik borcu olan çiftçi sayısı nedir? Borcu nedeniyle elektriği kesilen, icralık olan çiftçi sayısı nedir? Toplam borç miktarı nedir?


Etiketler:
Bilgilendirme

Bu haberlerde yer alan hukuki muhataplar haberi geçen ajanslar veya basın bülteni bildirileri sahipleri olup sitemizin hiç bir editörü sorumlu tutulamaz... Bu içeriğin, görüş ve bilgilerin yanlışlık, eksiklik veya yasalarla düzenlenmiş kurallara aykırılığından alanyahaber.com hiçbir şekilde sorumlu değildir. alanyahaber.com 5651 Sayılı Kanun kapsamında BTK Yasalarına Uygun Hareket etmeyi esas alır Bu sebeple içerikleri ve yorumları kontrol etme ya da araştırma yükümlü tutulamaz Hukuka ve mevzuata aykırı olduğunu düşündüğünüz içeriği iletişim adreslerinden bildirebilirsiniz. En Kısa sürede dönüş yapmaya çalışacağız.

Risk Açıklaması:
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. alanyahaber.com sitesinde kullanılan kaynaklardaki herhangi bir hata/eksiklikten dolayı, sitedeki bilgilerin kullanılması sonucunda yatırımcıların ve üçüncü kişilerin uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan alanyahaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi:
%d blogcu bunu beğendi: