Çocuk İstihdam Oranı Düştü

Manisa’da Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile UNICEF işbirliğiyle Çocuk İşçiliği ile Mücadele Birimleri ve Koordinasyonu toplantısı gerçekleşti. Açılış konuşmasını yapan Manisa Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Eşref Aslan, çocuk işçiliğinin ana nedenlerinin yoksulluk, eğitim hizmetlerinden yararlanamama, kırdan kente göç, yetişkin aile bireylerinin işsizliği, geleneksel bakış açısı, işverenlerin çocuk iş gücü talebi ve düzensiz göç olduğunu vurguladı. Zorunlu eğitimin 8 yılı çıkarılmasıyla çocuk işçiliğinin azaltılmasının ivme kazandığını kaydeden Aslan, Türkiye’nin 2006’da ILO tarafından çocuk işçiliğiyle mücadele örnek ülke seçildiğini ifade ederek, 1994’te yüzde 15 olan 6-17 yaş gurubundaki çocuk istihdam oranının 2012’de yüzde 5.9’a düştüğünü açıkladı.

SAHA ÇALIŞMASI YAPILDI
Aslan, “İlimizdeki kurum kuruluşlar arasında çocuk işçiliğinin önlenmesine yönelik yapılan faaliyetlerde ilişki ağlarının belirlenmesi için kaymakamlıklar ve belediyeler dahil olmak üzere 77 kurumdan bilgi istenmiş, gelen bilgiler doğrultusunda ilimizin kurumlar arası ilişki ağı taslağı çıkarılmıştır. Kalkınma atölyeleri uzmanları ve çocuk işçiliği ile mücadele birimi personeliyle birlikte çadır yerleşkeleri ziyaret edilerek mevcut durum tespit edilmeye çalışılmıştır. Ziyaretler çerçevesinde 8 ilçede 29 çadır yerleşkesinde 375 çadırda 2 bin 732 kişi tespit edilmiştir. Saha çalışmasında mevsimlik tarım işçilerinin eğitim durumları, sağlık koşulları ve kullanma suyuna ulaşım durumları, çöplerin mevcudiyeti ve çadır yerleşkesinin ilaçlama durumları ortaya çıkarılması için temmuz ve ağustos aylarında ziyaretler gerçekleşti” dedi.

ÇOCUK İŞÇİLERİN ÇOĞUNLUĞU TARIMDA ÇALIŞIYOR
UNICEF Sosyal Politika Sorumlusu Melih Akın, çocukların ailelerine katkı sunmak amacıyla erken yaştan itibaren çalışmaya başladığını söyledi. Akın, dünyada 5-17 yaş arası 218 milyon çocuk işçi bulunduğuna dikkat çekti. Yapılan çalışmalar sayesinde Türkiye’de 1990’da 3 milyon 500 bin olan çocuk işçi sayısının 2012’de 893 bine gerilediğini ifade eden Akın, 2011’de Suriye’deki iç savaştan sonra ülkemize 1,2 milyon Suriyeli çocuğun geldiğini, bunların 900 bininin okul çağında olduğunu, 700 bininin ise eğitim aldığını belirtti. Çocuk işçilerin yüzde 45’inin tarımda çalıştığına dikkat çeken Akın, 24’ünün sanayide, 31’inin ise hizmet sektöründe bulunduğunu söyledi.
Manisa Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Murat Konan, çocuk işçiliğiyle mücadele etmek için ailelerin güçlenmesi gerektiğini kaydetti. Yoksul ailelerin geçimlerini sağlamak için çocuklarından destek istediğini, bu durumun da çocuk işçiliğine yönlendirdiğini aktaran Konan, çocukları sokaklardan kurtarmak için hep birlikte çalışılması gerektiğini kaydetti. Toplantıya Çalışma Genel Müdür Yardımcısı Şeref Kazancı, UNICEF Sosyal Politika Bölüm Başkanı Emre Üçkardeşler, AÇSHB İstihdam Politikaları Daire Başkanı İbrahim Demircan, Manisa Çalışma ve İş Kurumu Müdürü Eşref Aslan, Manisa Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Murat Konan katıldı. (BSHA)

BSHA – Bilim Sağlık Haber Ajansı


Etiketler:
Bilgilendirme

Bu haberlerde yer alan hukuki muhataplar haberi geçen ajanslar veya basın bülteni bildirileri sahipleri olup sitemizin hiç bir editörü sorumlu tutulamaz... Bu içeriğin, görüş ve bilgilerin yanlışlık, eksiklik veya yasalarla düzenlenmiş kurallara aykırılığından alanyahaber.com hiçbir şekilde sorumlu değildir. alanyahaber.com 5651 Sayılı Kanun kapsamında BTK Yasalarına Uygun Hareket etmeyi esas alır Bu sebeple içerikleri ve yorumları kontrol etme ya da araştırma yükümlü tutulamaz Hukuka ve mevzuata aykırı olduğunu düşündüğünüz içeriği iletişim adreslerinden bildirebilirsiniz. En Kısa sürede dönüş yapmaya çalışacağız.

Risk Açıklaması:
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. alanyahaber.com sitesinde kullanılan kaynaklardaki herhangi bir hata/eksiklikten dolayı, sitedeki bilgilerin kullanılması sonucunda yatırımcıların ve üçüncü kişilerin uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan alanyahaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz
%d blogcu bunu beğendi:
%d blogcu bunu beğendi: