Eğitimler ve Denetim Faaliyetleri Devam Ediyor

Ülke Genelinde Özel Güvenlik Görevlilerine Yönelik Eğitimler ve Denetim Faaliyetleri Devam Ediyor

İçişleri Bakanımız Sayın Süleyman SOYLU’nun talimatları doğrultusunda, ülkemiz genelinde görev yapan Özel Güvenlik Görevlilerine, hizmet sunduğu birimin özelliğine göre görevi başında bilgi, beceri, tecrübe ve sunulan güvenlik hizmetlerinin kalitesinin arttırılmasına yönelik eğitim planlaması yapılmıştır.

Özel güvenlik sektörü her geçen gün gelişmekte ve büyümektedir. Sektörde; (1.441) Özel Güvenlik Şirketi, (448) Özel Güvenlik Eğitim Kurumu, (301) Kişi Koruması, (267) Alarm İzleme Merkezi, (88.786) Özel Güvenlik İzni Verilen Yer ile (1.629.531) Özel Güvenlik Sertifikası bulunan kişi, (1.069.999) Özel Güvenlik Kimlik Kartı verilen kişi ve (307.076) Çalışan Özel Güvenlik Personeli bulunmakta, (47.501) kısa ve (5.620) uzun namlulu olmak üzere toplam (53.021) adet silah kullanılmaktadır.

Sektör çalışanlarına, temel hak ve hürriyetlerin korunması, mevzuat bilgilerinin ve iletişim becerilerinin artırılması, aidiyet duygularının geliştirilmesi ile özel güvenlik hizmetlerinin iyileştirilmesi amacıyla; Etkili İletişim, Genel Kollukla İlişkiler, Güvenlik Tedbirleri (Bina ve Tesis Güvenliği), Özel Güvenlik hukuku ve Kişi Hakları (Yetki ve Sorumluluklar) konularında eğitim verilmesi planlanmıştır.

Özel Güvenlik Denetleme Başkanlığında oluşturulan eğitim komisyonunca gerekli planlama ve çalışmalara başlanarak öncelikle Özel Güvenlik Görevlilerine eğitim verecek (123) Polis Başmüfettişine iki grup halinde Polis Akademisi Başkanlığınca Eğiticilerin Eğitimi Kursu verilmesi sağlanmıştır.

2018 yılı ilk mesai gününden itibaren, ülkemiz genelinde çalışan Özel Güvenlik Görevlisi sayısına uygun olarak;
-Özel Güvenlik Görevlisi sayısı bin ve altında olan 1’nci grupta yer alan; Ağrı, Aksaray, Amasya, Ardahan, Bartın, Bayburt, Bilecik, Bitlis, Burdur, Çankırı, Düzce, Giresun, Gümüşhane, Hakkari, Iğdır, Karabük, Karaman, Kırklareli, Kırşehir, Kilis, Mardin, Muş, Niğde, Osmaniye, Siirt, Şırnak, Sinop ve Tunceli olmak üzere (28) ilde 02-06 Ocak 2018 tarihleri arasında,
– Özel Güvenlik Görevlisi sayısı ikibin ve altında olan 2’nci grupta yer alan; Adıyaman, Artvin, Batman, Bingöl, Bolu, Çanakkale, Çorum, Edirne, Elazığ, Erzincan, Isparta, Kahramanmaraş, Kars, Kastamonu, Kırıkkale, Kütahya, Malatya, Nevşehir, Ordu, Rize, Sivas, Tokat, Uşak, Van, Yalova, Yozgat ve Zonguldak olmak üzere (27) ilde 08-12 Ocak 2018 tarihleri arasında,
– Özel Güvenlik Görevlisi sayısı iki bin ve üzerinde olan 3’ncü grupta yer alan; Ankara, Antalya, Bursa, İstanbul, İzmir, Trabzon, Adana, Diyarbakır, Erzurum, Gaziantep, Kocaeli, Konya, Samsun, Mersin, Şanlıurfa, Muğla, Afyonkarahisar, Aydın, Balıkesir, Denizli, Eskişehir, Hatay, Kayseri, Manisa, Sakarya ve Tekirdağ olmak üzere (26) ilde 22 Ocak- 30 Haziran 2018 tarihleri arasında eğitim planlaması yapılmıştır.

Yapılan planlamalar doğrultusunda Özel Güvenlik Denetleme Başkanlığında görevli Polis Başmüfettişlerince; 1’nci grupta yer alan (21.782) Özel Güvenlik Görevlisinden (17.754)’üne, 2’nci grupta yer alan (37.554) Özel Güvenlik Görevlisinden (33.160)’ına eğitim verilmiş, birinci ve ikinci grup illerdeki eğitim ve denetim faaliyetleri tamamlanarak, toplamda (59.336) Özel Güvenlik Görevlisinden (50.914)’ünün (%87’sinin) katılımı sağlanmış, 3’ncü grupta yer alan (224.230) Özel Güvenlik Görevlisinin 22 Ocak 2018 tarihi itibariyle eğitimlerine başlanılmış, toplamda (123.759) Özel Güvenlik Görevlisinin eğitimleri tamamlanmış, geriye kalan (109.538) Özel Güvenlik Görevlisinin eğitimi 30 Haziran 2018 tarihine kadar tamamlanacaktır.

2017 yılı içerisinde yapılan planlı denetlemeler dışında, (12) ilimizde faaliyet gösteren (21) Özel Atış Poligonu ile (60) ilimizde faaliyet gösteren (372) AVM ile (54) ilimizde bulunan Havaalanlarında Polis Başmüfettişlerimizce özel denetimler gerçekleştirilmiş, yapılan denetlemelerde tespit edilen eksiklikler gereği yapılmak üzere ilgili valiliklere bildirilmiş, 2018 yılı turizm sezonu öncesi Havaalanları ve AVM’lere yönelik denetimlere devam edilecektir.

Ayrıca, ülkemiz genelinde bulunan kamu binalarının korunmasında görev yapan tüm Özel Güvenlik Görevlilerinin görev yaptıkları alanlarda; bina içi, bina girişi ve çevresine yönelik olası tehditlere ilişkin olarak yerinde denetimi ve eğitimi amacıyla gerekli planlamalara başlanılmış, bu kapsamda Ulaştırma Bakanlığı yetkilileri ile gerekli koordinasyon sağlanarak, Deniz ve Havalimanlarında görevli Özel Güvenlik Görevlilerine eğitim verecek Polis Başmüfettişlerimizin eğitimleri tamamlandıktan sonra yeniden denetim ve eğitim faaliyetlerine başlanacaktır.

Fotoğraf : JPS Güvenlik Alanya


Etiketler:
Bilgilendirme

Bu haberlerde yer alan hukuki muhataplar haberi geçen ajanslar veya basın bülteni bildirileri sahipleri olup sitemizin hiç bir editörü sorumlu tutulamaz... Bu içeriğin, görüş ve bilgilerin yanlışlık, eksiklik veya yasalarla düzenlenmiş kurallara aykırılığından alanyahaber.com hiçbir şekilde sorumlu değildir. alanyahaber.com 5651 Sayılı Kanun kapsamında BTK Yasalarına Uygun Hareket etmeyi esas alır Bu sebeple içerikleri ve yorumları kontrol etme ya da araştırma yükümlü tutulamaz Hukuka ve mevzuata aykırı olduğunu düşündüğünüz içeriği iletişim adreslerinden bildirebilirsiniz. En Kısa sürede dönüş yapmaya çalışacağız.

Risk Açıklaması:
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. alanyahaber.com sitesinde kullanılan kaynaklardaki herhangi bir hata/eksiklikten dolayı, sitedeki bilgilerin kullanılması sonucunda yatırımcıların ve üçüncü kişilerin uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan alanyahaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi:
%d blogcu bunu beğendi: