hangi kriterlere göre karar verilecek

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak, Hazine nakit fazlalıklarının tutulabileceği bankaların, özel bankaları da içine alacak şekilde genişletilmesinin, bankacılık piyasasında piyasa bozucu etki yaratabileceğine dikkat çekti. Budak, “Bu fazlalıkların hangi bankada ne kadar süre ile tutulacağına hangi kriterlere göre karar verilecektir?” dedi.

Budak, Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek’in yanıtlaması istemiyle Meclis Başkanlığı’na verdiği soru önergesinde Vergi Kanunları ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Tasarısı’nın 49. ve 50. maddeleri ile 4749 Sayılı Kamu Finansmanı ve Borç Yönetiminin Düzenlenmesi Hakkında Kanun’da yapılan düzenlemeye işaret etti. İlgili düzenlemelerin “Hazine Tek Hesabı”na ilişkin önemli değişiklikler içerdiğini belirten Budak, “Bu değişikliklerden biri de 50. maddede yer verilen, Hazine’nin nakit fazlalıklarının artık Türkiye’de yerleşik tüm bankalarda tutulabilecek olmasıdır” dedi.

HANGİ KRİTERLERE GÖRE KARAR VERİLECEK?

Budak, Başbakan Yardımcısı Şimşek’ten şu sorulara yanıt istedi:

“Hazine nakit fazlalıklarının tutulabileceği bankaların, özel bankaları da içine alacak şekilde genişletilmesi, bankacılık piyasasında herhangi bir banka lehine piyasa bozucu etki yaratabilir mi? Hazine nakit fazlalıklarının özel bankalarda tutulmasının yaratabileceği riskler nelerdir? Bu fazlalıkların hangi bankada, ne kadar süre ile tutulacağına hangi kriterlere göre karar verilecektir?”


Etiketler:
Bilgilendirme

Bu haberlerde yer alan hukuki muhataplar haberi geçen ajanslar veya basın bülteni bildirileri sahipleri olup sitemizin hiç bir editörü sorumlu tutulamaz... Bu içeriğin, görüş ve bilgilerin yanlışlık, eksiklik veya yasalarla düzenlenmiş kurallara aykırılığından alanyahaber.com hiçbir şekilde sorumlu değildir. alanyahaber.com 5651 Sayılı Kanun kapsamında BTK Yasalarına Uygun Hareket etmeyi esas alır Bu sebeple içerikleri ve yorumları kontrol etme ya da araştırma yükümlü tutulamaz Hukuka ve mevzuata aykırı olduğunu düşündüğünüz içeriği iletişim adreslerinden bildirebilirsiniz. En Kısa sürede dönüş yapmaya çalışacağız.

Risk Açıklaması:
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. alanyahaber.com sitesinde kullanılan kaynaklardaki herhangi bir hata/eksiklikten dolayı, sitedeki bilgilerin kullanılması sonucunda yatırımcıların ve üçüncü kişilerin uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan alanyahaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi:
%d blogcu bunu beğendi: