ISPARTA’DAKİ ELEKTRİK KESİNTİSİ MECLİS GÜNDEMİNDE

“YANDAŞA RANT ISPARTA’YA FELAKETİ YAŞATTI”

CHP Antalya Milletvekili ve Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Üyesi Çetin Osman Budak, Isparta’da dört gün boyunca süren elektrik kesintilerini TBMM gündemine taşıdı. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez ’in yanıtlaması talebiyle TBMM Başkanlığına bir soru önergesi veren Budak, “Özelleştirme sonrası, dağıtım şirketleri yapmaları gereken yatırımları yapmıyor. Şirketleri denetlemesi gereken kamu kurumları işlerini yapmıyor. 2020 yılında Elektrik Piyasası Kanunu’nda yapılan bir değişikle dağıtım şirketlerini denetleyemediklerini itiraf edercesine denetim faaliyetinin özel sektör şirketlerine devredilmesinin de önünü açtılar. Cengiz Holding ve Kolin İnşaat tarafından işletilen dağıtım şirketinin en son ne zaman denetlendiğini bilmiyoruz. Hem şirket hem yetkililer sorumluluğu aşırı kar yağışına bağlıyorlar ancak sorumlu kar yağışı değil, 2017 yılında başladığı enerji nakil hatlarını yer altında alma yatırımını tamamlamayan dağıtım şirketi ve buna göz yuman Enerji Bakanlığı. Yandaşa rant Isparta’ya felaketi yaşattı” dedi.  

Özelleştirme sonrası dağıtım işini devralan şirketlerin hem gerekli yatırımları yapmamaları hem de acil eylem planlarını hazırlamalarının elektrik kesintilerinin bir türlü Türkiye’nin gündeminden düşmemesine neden olduğunu dile getiren Budak, şöyle konuştu:

HALK NE UCUZ NE DE KALİTELİ HİZMET ALABİLİYOR

“Halk hem kaliteli hem de ucuz hizmet alsın amacıyla Türkiye’deki 21 elektrik dağıtım bölgesi özelleştirildi. Geldiğimiz noktada bırakın özelleştirmenin bu iki amacının gerçekleşmesini, halkımız hem fahiş fiyatlarla elektrik faturası ödemek zorunda kalıyor hem de elektrik kesintileri insanları canından bezdirmiş durumda. Bu şirketler iktidardan aldıkları güçle hiçbir denetim kurumuna hesap vermiyorlar. Bu kurumlar denetlenmedikleri gibi, sürekli devletin resmi haber ajansında “Şu firma bu kadar yatırım yaptı, bu firma üretimini şu kadar artırdı” gibi propaganda haberleri ile gündeme geliyorlar. AEDAŞ’ı işleten Cengiz Holding ve Kolin İnşaatın CK Enerji şirketi Isparta’daki enerji nakil hatlarını yer altına alma yatırımlarını başlattığını 2017 yılında yandaş medyaya sayfa sayfa haber yaptırıyor. O yatırımların neredeyse 5 yıl geçmesine rağmen neden tamamlanmadığını hem şirket hem Enerji Bakanlığı bir an önce açıklamalıdır”

DAĞITIM ŞİRKETİ EN SON NE ZAMAN DENETLENDİ?

Budak, soru önergesinde şu soruların yanıtlanmasını istedi:

“Isparta’daki elektrik kesintilerinin bu kadar uzun sürmesinin gerekçeleri nelerdir? Söz konusu dağıtım şirketi özelleştirme işlemleri sırasında herhangi bir yatırım taahhüdünde bulunmuş mudur? Bulunduysa bu yatırımların gerçekleşip gerçekleşmediği denetlenmiş midir? Söz konusu dağıtım şirketi en son ne zaman denetlenmiştir? 2013 yılından beri şirkete yönelik yapılan denetimler sonrasında söz konusu şirkete Elektrik Piyasası Kanunu’nda öngörülen cezalardan herhangi biri uygulanmış mıdır? AEDAŞ kamuoyuna değişik dönemlerde dağıtım bölgesine farklı miktarlarda yatırım yapacağını beyan etmiştir. Söz konusu yatırımlardan ne kadarı gerçekleşmiştir? Özelleştirme sonrası, dağıtım bölgesinde yaşanan arızaların yıllara göre dağılımı nasıldır? Elektrik Piyasası Dağıtım Yönetmeliği’ne göre, dağıtım şirketi sorumluluğunda olan Acil Durum Yönetim Planı dağıtım şirketi tarafından hazırlanmış mıdır? Hazırlandıysa neden uygulanamamıştır?”

Chp Antalya İl Başkanlığı


Etiketler:
Bilgilendirme

Bu haberlerde yer alan hukuki muhataplar haberi geçen ajanslar veya basın bülteni bildirileri sahipleri olup sitemizin hiç bir editörü sorumlu tutulamaz... Bu içeriğin, görüş ve bilgilerin yanlışlık, eksiklik veya yasalarla düzenlenmiş kurallara aykırılığından alanyahaber.com hiçbir şekilde sorumlu değildir. alanyahaber.com 5651 Sayılı Kanun kapsamında BTK Yasalarına Uygun Hareket etmeyi esas alır Bu sebeple içerikleri ve yorumları kontrol etme ya da araştırma yükümlü tutulamaz Hukuka ve mevzuata aykırı olduğunu düşündüğünüz içeriği iletişim adreslerinden bildirebilirsiniz. En Kısa sürede dönüş yapmaya çalışacağız.

Risk Açıklaması:
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. alanyahaber.com sitesinde kullanılan kaynaklardaki herhangi bir hata/eksiklikten dolayı, sitedeki bilgilerin kullanılması sonucunda yatırımcıların ve üçüncü kişilerin uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan alanyahaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi:
%d blogcu bunu beğendi: