Kadınlar, “Kırık Kalp Sendromu”na Dikkat!

Kalp krizi ile aynı belirtileri gösteren kırık kalp sendromu, kadınlarda erkeklere göre daha fazla görülüyor.

Kırık kalp sendromu İngiltere’de yavrularını kaybeden bir kuğunun ölüm sebebi olarak tekrar gündeme geldi. Vücut tarafından strese karşı verilen yanıt olarak tanımlanan kırık kalp sendromunun belirtileri kalp krizi ile aynı, kadınlarda erkeklere göre daha fazla görülüyor. Vakaların yüzde 2 ile 10 arasının ölümle sonuçlandığını gösteren vaka serileri var. Kırık kalp sendromunun tedavisi için tek adres uzman bir doktor.

MENOPOZ SONRASINA DİKKAT
Kardiyoloji Uzmanı Dr. Emre Ertürk; “Özellikle kadınlarda ve menopoz sonrası dönemde yoğun fiziksel ya da duygusal strese bağlı olarak kalpte, kalp krizini taklit eden bazı değişiklikler meydana geliyor. Bu problemin kalp krizinden farkı çoğunlukla birkaç hafta içerisinde tamamen düzeliyor olması ama korkumuz ilk dönemde kalbin etkilenmesi ve buna bağlı komplikasyonlardan hastamızın zarar görmesi. Sadece hastanın şikâyetleri ya da EKG bulguları üzerinden kalp krizi mi değil mi ayrımı net yapılamıyor. Bunun için hastaneye yatırılıp ileri tetkiklerinin yapılarak değerlendirilmesi gerekiyor.” dedi.

BELİRTİLERİ NELERDİR?
En sık görülen belirtileri arasında göğüs ağrısı ve nefes darlığı olduğunu söyleyen Ertürk, “Hastanın öyküsünü sorgulamak burada çok önemli. Bizim en önemli tanı araçlarımızdan bir tanesi hastanın öyküsü. Bu hastalığı tetikleyen bir stres faktörü olabiliyor. Örneğin bir yakının vefat etmesi, istismar ya da trafik kazası. Sadece kötü örnekler değil, bir piyango çıktığında duyduğu heyecan da kırık kalp sendromuna neden olabilir. Örneğin, Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump’ın konuşmasını dinleyen 84 yaşındaki bir erkek ani olarak yaşadığı stresin etkisiyle kırık kalp sendromu yaşıyor. Bu vaka da tarihte ilk olarak siyasetin tetiklediği kırık kalp sendromu olarak literatürlere geçti” dedi.

ÖLÜME SEBEP OLABİLİR
Kırık kalp sendromunun yüzde 2 ila 10 arası ölümle sonuçlanabildiğini belirten Ertürk, “Hastalar çoğunlukla iyileşiyor ama hastalığın ilk dönemine ait ani olarak kalp yetersizliği gibi belirli komplikasyonlar var. Çünkü hasta fonksiyonların bir kısmını kaybediyor. Bu bir kısmı da kişiden kişiye değişiyor. Yüzde 5-10’unu da kaybeden de var, yüzde 50-60’ını kaybeden de oluyor. Akciğerlerin su toplaması ya da ani gelişen kalp yetmezliği hastalarımız oluyor. Bunlara yönelik tedavi uyguluyoruz.” diye konuştu.

NELERE DİKKAT EDİLMELİ?
Özellikle orta yaş üzeri, menopoz sonrası süreçte olan kadınların yoğun stres sonrası göğüs ağrısı, nefes darlığı gibi şikâyetleri var ise kesinlikle bir doktora başvurmaları gerektiğini söyleyen Ertürk sözlerine şöyle devam etti: “Bizler bu şikâyetlerle gelen hastalarımızın kan testlerine, EKG sonuçlarına bakıyoruz. Bunlarda şüphelendiğimiz bir durum olması durumunda hastanın kalp anjiyosunu yapmamız gerekiyor. Kırık kalp sendromunda çoğunlukla kalp damarları normal çıkıyor. Kalp krizinden kırık kalp sendromunu ayıran durum da bu oluyor.”
Kadınlarda sık görülmesinin nedeninin östrojen hormonuyla bağlantılı olduğunu altını çizen Uzm. Dr. Emre Ertürk “ Östrojen reseptörleri kalpte de yoğun olarak bulunuyor. Çalışmalar göstermiştir ki; özellikle menopoz öncesi dönemde vücutta yüksek miktarda östrojen varken bu durum stres faktörlerine karşı koruyucu etki gösteriyor. Ancak menopoz sonrası dönemde östrojen azaldığı için yoğun stres yaşanması anlık olarak kalbe zarar verebiliyor” dedi. (BSHA)


Etiketler:
Bilgilendirme

Bu haberlerde yer alan hukuki muhataplar haberi geçen ajanslar veya basın bülteni bildirileri sahipleri olup sitemizin hiç bir editörü sorumlu tutulamaz... Bu içeriğin, görüş ve bilgilerin yanlışlık, eksiklik veya yasalarla düzenlenmiş kurallara aykırılığından alanyahaber.com hiçbir şekilde sorumlu değildir. alanyahaber.com 5651 Sayılı Kanun kapsamında BTK Yasalarına Uygun Hareket etmeyi esas alır Bu sebeple içerikleri ve yorumları kontrol etme ya da araştırma yükümlü tutulamaz Hukuka ve mevzuata aykırı olduğunu düşündüğünüz içeriği iletişim adreslerinden bildirebilirsiniz. En Kısa sürede dönüş yapmaya çalışacağız.

Risk Açıklaması:
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. alanyahaber.com sitesinde kullanılan kaynaklardaki herhangi bir hata/eksiklikten dolayı, sitedeki bilgilerin kullanılması sonucunda yatırımcıların ve üçüncü kişilerin uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan alanyahaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi:
%d blogcu bunu beğendi: