“Malzeme Eksik” Diyen Sağlık Çalışanına Sürgüne Mahkeme ‘Dur’ Dedi

Genel Sağlık İş Sendikası tarafından yapılan açıklamada, İzmir 1. İdare Mahkemesi’nin “Sağlık çalışanlarının koruyucu ekipmanı eksik” şekline açıklama yaptığı gerekçesiyle sendika İşyeri Temsilcisi hakkında verilen sürgün kararının yürütmesinin durdurulduğunu bildirdi.

KARABURUN’A 2 AY SÜREYLE GÖREVLENDİRİLDİ

Sendikadan yapılan açıklamada, “İzmir Gaziemir Nevvar Salih İşgören Devlet Hastanesi acil servisinde görev yapan Gene Sağlık-İş işyeri temsilcisinin yerel bir gazeteye demeç verdiği iddiasıyla 657 sayılı DMK’nun 125 maddesindeki “Yetkili olmadığı halde basına, haber ajanslarına veya radyo ve televizyon kurumlarına bilgi veya demeç vermek” kapsamında savunması istenmiştir. Genel Sağlık-İş İşyeri Temsilcisi, verdiği savunmasında mesleği ile ilgili sorunlara hem Sendika temsilcisi olması hem de bir sağlık emekçisi olması nedeniyle duyarsız kalmasının mümkün olmadığını, gazeteciye demeç vermediğini, gazetecinin sohbetten haber yaptığını ifade etmiştir. Genel Sağlık-İş İşyeri Temsilcisi, sendika temsilcisi hem de bir vatandaş olarak meslek sorunlarımıza dikkat çekmek, çözüm yolları araştırmak ve gerekiyorsa idareye çözüm yolları önermek durumunda olan bir kişi olduğunu bildirmiştir. Gaziemir Nevvar Salih İşgören Devlet Hastanesi Başhekimi hukukun genel ilkelerini hiçe sayarak 07.04.2020 tarihli yazı ile İzmir İl Sağlık Müdürlüğüne yazdığı yazıyla “soruşturmanın selameti nedeniyle” Genel Sağlık-İş üyesinin, Karaburun Devlet Hastanesi’ne 2 ay süreyle geçici olarak görevlendirilmesini yani sürgün edilmesini istemiştir. Bu haksız, hukuksuz, kötü niyetli bu işleme karşı Genel Sağlık-İş tarafından hemen İzmir İdare Mahkemesi’nde dava açılmış ve yürütmeyi durdurma talep edilmiştir. Genel Sağlık-İş’in talebini inceleyen İzmir 1. İdare Mahkemesi 2020/ 542 sayılı dosyasında dava konusu edilen işlemin yürütmesini durdurmuştur. Bu karar ile Genel Sağlık-İş üyesinin Gaziemir Devlet Hastanesi’ndeki görevine iade edilmek zorunda olduğunu kaydeden Genel Sağlık-İş Genel Başkanı Zekiye Bacaksız, “Amir makamında oturanlardan beklenen şahsi duygularını işlerine karıştırmamasıdır. Ancak Gaziemir Devlet Hastanesi Başhekimi İzmir İl Sağlık Müdürlüğü, aracılığı ile yaptırdığı bu türden geçici görevlendirmeler ile ün salmıştır. Bu hastanede herhangi bir olumsuzluk dile getirmek, ihtiyaç bildirmek, hukuk ve adalet istemek ertesi gün bir yerlere geçici görevlendirilmek demek. Bütün bunları yakından takip ediyoruz”  diye konuştu.

“BAŞHEKİM HAKKINDA SUÇ DUYURUSUNDA BULUNACAĞIZ”

Davranışlarının sorgulanmayacağını düşünen ve keyfi davranmaya devam eden Başhekim hakkında başta Cumhuriyet Başsavcılığı olmak üzere tüm hukuk yollarının kullanılacağını bildiren Zekiye Bacaksız, “Kim olursa olsun tek kriterimiz başta Anayasa olmak üzere objektif hukuktur. Bunun dışındaki tüm davranışlarla mücadele etmek Genel Sağlık-İş’in en önemli ilkesidir. Bundan sonra da böyle olacaktır. Hukuk Müşavirlerimiz Av. Abdullah Hızal ve Dr. Av. Sevinç Arslan Hızal’a adaletin sağlanması noktasında katkılarından dolayı teşekkür ediyoruz” dedi. (BSHA)


Etiketler:
Bilgilendirme

Bu haberlerde yer alan hukuki muhataplar haberi geçen ajanslar veya basın bülteni bildirileri sahipleri olup sitemizin hiç bir editörü sorumlu tutulamaz... Bu içeriğin, görüş ve bilgilerin yanlışlık, eksiklik veya yasalarla düzenlenmiş kurallara aykırılığından alanyahaber.com hiçbir şekilde sorumlu değildir. alanyahaber.com 5651 Sayılı Kanun kapsamında BTK Yasalarına Uygun Hareket etmeyi esas alır Bu sebeple içerikleri ve yorumları kontrol etme ya da araştırma yükümlü tutulamaz Hukuka ve mevzuata aykırı olduğunu düşündüğünüz içeriği iletişim adreslerinden bildirebilirsiniz. En Kısa sürede dönüş yapmaya çalışacağız.

Risk Açıklaması:
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. alanyahaber.com sitesinde kullanılan kaynaklardaki herhangi bir hata/eksiklikten dolayı, sitedeki bilgilerin kullanılması sonucunda yatırımcıların ve üçüncü kişilerin uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan alanyahaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi:
%d blogcu bunu beğendi: