Omicron Varyantının Vaka Ve Ölüm Oranlarında Artışı

Omicron Varyantının Vaka Ve Ölüm Oranlarında Artışı. Aşılar ile birlikte elimizin güçlenmesine rağmen vaka ve vefat sayılarının yüksek olduğuna dikkat çekiyor. Türk TORAKS Derneği Başkanı Prof. Dr. Oya İtil, “Türkiye’de günlük vaka sayıları yeni bir rekor kırıp 100 bini geçerken, Covid-19 nedeniyle her gün 200 ve daha fazla insanın yaşamı son buluyor. Ülkemizde zaten yetersiz olan önlemlerin askıya alınmasını Türk Toraks Derneği olarak doğru bulmadığımızı tüm kamuoyunun bilgisine sunarız” dedi.

Prof. Dr. İtil, Omicron varyantının sanıldığı kadar ‘önemsiz’ olmadığını da vurgulayarak şunları söyledi: “Bulaşıcılığı çok fazla olan Omicron varyantı daha az ‘ağır hastalık’ yapsa bile çok sayıda enfeksiyona yol açmış, özellikle aşısızlarda ve eksik aşılılarda hastane yatışları ve ölümler artmıştır. Hastanelerde poliklinik ve acillere başvurularda, yatan hasta ve yoğun bakım hastalarında belirgin artış vardır. Özellikle sağlık çalışanları arasında da Covid-19’a yakalanma oranı yükselmiştir. Dünya Sağlık Örgütü, son açıklamasında Omicron varyantının baskın varyant haline geldiğini, ülkelerin ellerindeki bütün silahlarla ki sadece aşı değil, insanları korumaları gerektiğini belirtmiştir. Ülkemizde zaten yetersiz olan önlemlerin askıya alınmasını Türk Toraks Derneği olarak doğru bulmadığımızı tüm kamuoyunun bilgisine sunarız. Hızla yayılan bu virüsün yeni varyantlar oluşturmaması için önlemleri gevşetmemek, aşılamaya hız vermek, toplumun yüzde 80’ini aşılamak, temaslı izlemini yapmak, hızlı antijen testlerini yaygın olarak kullanmak, izolasyon ve karantinayı ciddiye almak, iş yerlerinde, okullarda, toplu taşımada gerekli tüm önlemleri almak gereklidir.”

Omicron Varyantının Vaka Ve Ölüm Oranlarında Artışı

“YOĞUN BAKIMLAR DOLUYOR”

Yoğun bakımların gittikçe dolduğuna değinen Prof. Dr. İtil sözlerini şöyle noktaladı: “Salgın önlemlerini ülkemizde gevşetmek gibi ciddi sonuçları olabilecek bir yaklaşımı doğru bulmuyoruz. Test kapasitesinin arttırılması, okul, işyerleri, hastaneler, bakım evleri, cezaevleri gibi kalabalık bulunulan ortamlarda periyodik hızlı testlerin bir an önce kullanıma girmesi gerekmektedir. Kimi ülkelerde kullanılan hızlı antijen testleri ülkemizde üretilmektedir. Bu testlerin ülkemizde de yaygın kullanımını sağlayabilmek değerli olacaktır. 5-11 yaş çocukları bir an önce aşılamalıyız. Omicron, bu yaş grubunda daha çok hastane yatışına neden olmaktadır. Aşıların hatırlatma dozlarını mutlaka olmalıyız. Hastanelerde Covid-19 dışı hastaların yattığı servislerde her gün bulaş olmaktadır. Hemşireler, sağlık personeli, hekimler, refakatçiler giderek artan sayıda enfekte olmaktadır. Yoğun bakımlar giderek dolmaktadır. Gerçek verilere dayalı, bilimsel bir salgın yaklaşımı gerekiyor. Sağlık haktır. Salgın kendi haline bırakılamaz. Üstelik sağlık çalışanları sık enfekte olmaktayken ve yorgunken, tükenmişken…” (BSHA – Bilim ve Sağlık Haber Ajansı)


Etiketler:
Bilgilendirme

Bu haberlerde yer alan hukuki muhataplar haberi geçen ajanslar veya basın bülteni bildirileri sahipleri olup sitemizin hiç bir editörü sorumlu tutulamaz... Bu içeriğin, görüş ve bilgilerin yanlışlık, eksiklik veya yasalarla düzenlenmiş kurallara aykırılığından alanyahaber.com hiçbir şekilde sorumlu değildir. alanyahaber.com 5651 Sayılı Kanun kapsamında BTK Yasalarına Uygun Hareket etmeyi esas alır Bu sebeple içerikleri ve yorumları kontrol etme ya da araştırma yükümlü tutulamaz Hukuka ve mevzuata aykırı olduğunu düşündüğünüz içeriği iletişim adreslerinden bildirebilirsiniz. En Kısa sürede dönüş yapmaya çalışacağız.

Risk Açıklaması:
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. alanyahaber.com sitesinde kullanılan kaynaklardaki herhangi bir hata/eksiklikten dolayı, sitedeki bilgilerin kullanılması sonucunda yatırımcıların ve üçüncü kişilerin uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan alanyahaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi:
%d blogcu bunu beğendi: