Sağlık Bakanlığı’nın Tanımadığı Meslek : “Nükleer Tıp Teknikerliği”

TÜMRAD-DER Genel Başkanı Heybet Aslanoğlu, “Sağlık Bakanlığı tarafından meslek tanımı henüz yapılmayan Nükleer Tıp Teknikerleri kadro açılmadığı için atanamıyor ve mağdur durumdalar” dedi.

Nükleer Tıp üniteleri hastalıkların teşhis ve tedavisinde önemli bir yere sahiptir. Özellikle kanser hastalarının en önemli uğrak noktası. Bünyesinde PET CT, gama kamera ve sintigrafi gibi ileri teknolojik cihazları barındıran bu birimlerde tıp alanındaki teknolojik gelişmelere bağlı olarak Nükleer Tıp alanında çalışacak nitelikli sağlık personeli (teknisyen/tekniker) ihtiyacını artırmaktadır. Sağlık Bakanlığı tarafından kadro açılmadığı için atanamayan Nükleer Tıp Teknikerliği bölümü mezunları seslerini duyurmak istiyor ve bir an önce atanmak istiyor. Konuyla ilgili gazetemize açıklamalarda bulunan Tüm Radyoloji Teknisyenleri ve Teknikerleri Derneği Genel Başkanı Heybet Aslanoğlu ‘’ Ülkemizde Nükleer Tıp Teknikeri yetiştirmek üzere ön lisans düzeyinde 2012 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi SHMYO’da açılmış ve takip eden yıllarda vakıf ve devlet üniversitelerinde de Nükleer Tıp Teknikerliği programları açılarak eğitim öğretime devam etmektedir. Her yıl yaklaşık 250 civarında mezun verilmekte olup toplam mezun sayısı 1500 civarındadır. Ancak meslek tanımı olmadığı için ne kamuda iş bulabiliyorlar ne de özel hastanelerde iş bulabiliyorlar.

COVİT19 gibi küresel bir salgın ile mücadele ettiğimiz bu günlerde nitelikli, eğitimli sağlık personeline ihtiyacımız her geçen gün artmaktadır. Sağlık çalışanlarımızı koronavirüs nedeniyle kaybediyoruz pek çok sağlık personelimiz covit19 bulaşması sonucu hizmet veremiyor. Sağlık Bakanlığı sağlık personeli istihdamı konusunda gerekli önlemleri alınmadığı takdirde birkaç ay sonra hizmet verecek kimseyi bulamayız.

“SESİMİZİN DUYULMASINI İSTİYORUZ”

Nükleer Tıp Teknikerliği bölümünden mezun olan Mustafa Kırmızı ‘’Bin bir güçlükle bu bölümden mezun oldum. Kendimin ve ailemin daha rahat bir hayat yaşaması hayalleri kurduk. Ancak Sağlık Bakanlığı bizim mesleği tanımıyor. Diplomalarımızı tanımıyor.KPSS’ye girdim iyi puan aldım ama Kadro açılmadığı için atanamıyoruz.’’dedi. Emrıye Kaya da aynı dertlerden yakınarak ‘’Devlet bizi kabul etmiyor, özel hastaneler bizi kabul etmiyor. 6 yıldır okulumuz mezun veriyor. Sesimizin duyulmasını ve acilen çözüm bulunmasını istiyoruz. Covit19 nedeniyle bizler biran önce göreve başlayıp meslektaşlarımıza destek olmak istiyoruz’’ dedi.

BİN KADRO AÇILMASINI TALEP EDİYORUZ

TÜMRAD-DER Genel Başkanı Heybet Aslanoğlu ‘’Zor bir süreçten geçiyoruz. Sahada çalışacak sağlık personeline en çok ihtiyacımızın olduğu bugünlerde Sağlık Bakanlığı bünyesindeki Sağlık Meslekleri Dairesi’nin acilen Nükleer Tıp Teknikerliği meslek tanımını oluşturarak bu arkadaşlarımızın mağduriyetlerinin giderilmesini ve ilk atamada en az 1000 kadro açılmasını talep etmekteyiz. Dernek olarak bu konunun takipçisi olacağız’’dedi. (BSHA)


Etiketler:
Bilgilendirme

Bu haberlerde yer alan hukuki muhataplar haberi geçen ajanslar veya basın bülteni bildirileri sahipleri olup sitemizin hiç bir editörü sorumlu tutulamaz... Bu içeriğin, görüş ve bilgilerin yanlışlık, eksiklik veya yasalarla düzenlenmiş kurallara aykırılığından alanyahaber.com hiçbir şekilde sorumlu değildir. alanyahaber.com 5651 Sayılı Kanun kapsamında BTK Yasalarına Uygun Hareket etmeyi esas alır Bu sebeple içerikleri ve yorumları kontrol etme ya da araştırma yükümlü tutulamaz Hukuka ve mevzuata aykırı olduğunu düşündüğünüz içeriği iletişim adreslerinden bildirebilirsiniz. En Kısa sürede dönüş yapmaya çalışacağız.

Risk Açıklaması:
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. alanyahaber.com sitesinde kullanılan kaynaklardaki herhangi bir hata/eksiklikten dolayı, sitedeki bilgilerin kullanılması sonucunda yatırımcıların ve üçüncü kişilerin uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan alanyahaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi:
%d blogcu bunu beğendi: