Salgın Günlerinde Aşıya Ara Verilmemeli

İstanbul Aile Hekimliği Derneği’nden yapılan açıklamada, koronavirüs salgını sürecinde çocukların aşılarına devam edilmesi gerektiği uyarısı yapıldı.
İstanbul Aile Hekimliği Derneği (İSTAHED) Aşı Çalışma Grubu, Covid-19 salgını sürecinde çocukluk çağı aşılarına ara verilmeden devam edilmesi uyarısında bulundu. İSTAHED Aşı Çalışma Grubu Genel Koordinatörü Dr. Melisa Menemencioğlu, Dünya Aşı Haftası dolayısıyla yaptığı açıklamada, aşılamanın her yıl milyonlarca insanın hayatını kurtardığını ancak hala dünyada yaklaşık 20 milyon aşılanmamış veya eksik aşılı çocuk bulunduğunu belirtti.

AŞI OLUNMAZSA BULAŞICI HASTALIK RİSKİ ARTAR

Türkiye’de her yıl yaklaşık 1 milyon 300 bin bebeğe ve ilköğretim (1. ve 8. sınıflar) çağındaki 2,5 milyon çocuğa aşı uygulandığını belirten Dr. Menemencioğlu, şunları kaydetti:

“Son yıllarda tüm dünyadaki toplumlar arasında dini, politik veya coğrafi sebeplerle bebeklik ve çocukluk çağı aşılarını reddetme eğilimi, aşı yaptırmaya ilişkin tereddütler artmaktadır. Aşılanmamış veya eksik aşılı kişiler nedeniyle küresel görülme sıklığının artması, göçler, savaşlar gibi nedenlerle aşı ile önlenebilen bulaşıcı hastalıkların görülme riski yükselmektedir. Covid-19 döneminde aşıyla önlenebilen hastalıkların görülme olasılığının artma riski nedeniyle özellikle çocukluk çağı aşılarına ara vermeden mutlaka devam edilmelidir. Aşılama hizmetleri her çocuğun
hakkıdır, yüksek aşılama oranlarına ulaşmak başta birinci basamak sağlık hizmetleri ve güçlü sağlık uygulamalarını gerektirir”

UNICEF’E ŞİMDİYE KADAR 2310 DOZ KIZAMIK AŞISI BAĞIŞLADIK

Dr. Menemencioğlu, aşıyla önlenebilen hastalıklar sebebiyle her yıl milyonlarca insanın hayatını
kaybettiğini ve aşı karşıtlığı nedeniyle dünyanın birçok yerinde yok olmak üzere olan bazı çocuk
hastalıklarının salgınlara ve binlerce insanın ölümüne yol açtığını söyleyerek, “Kızamık bu yıl
142.000 can aldı. Kongo’da 3 ayda 250.000 kişi kızamık oldu ve 5.000 kişi bu aşıyla önlenebilen
kızamık hastalığı nedeniyle hayatını kaybetti. Aşılama oranı son 5 yılda yarı yarıya inen 200.000
nüfuslu Samoa Adasındaki salgında binlerce kişi kızamıktan etkilenirken tam 73 çocuk bu salgında
öldü. Aşısız kaldığı için hayatını kaybeden her çocuğun acısı çok uzaktaki bir hekimin yüreğinde
duyulur. En iyi bizler biliriz o hayatın tek doz ile kurtulabileceğini ve en derin biz yaşarız bu acıyı.”
dedi.

AŞI SAĞLIKTIR

Dr. Melisa Menemencioğlu, İSTAHED Aşı Çalışma Grubu’nun başlattığı kampanyaya ilişkin de şu
bilgileri verdi:
“Aşı sağlıktır, bilinciyle öncelikle kendinizin ve bebeklerinizin-çocuklarınızın' sağlığını güvence
altına alın, aile sağlığı merkezinize uğrayın. Sonra sizi koruyan bu aşıya ulaşamayan tüm dünya
çocukları için UNICEF’e aşı bağışlayın. Başkasının çocuğuna yapılan aşı sadece o çocuğu değil sizin
çocuğunuzu da korur, bunu unutmayın. İSTAHED olarak bizler, bütün aşılarımızı aile sağlığı
merkezlerimizde olduk ve aşıya ulaşamayan çocuklarımız için 2 bin 310 doz kızamık aşısını
şimdiden UNICEF’e bağışladık. İSTAHED aracılığıyla UNICEF’e http://www.asinedir.com/unicef-
asi-bagis-kampanyasi/  üzerinden aşı bağışlayabilirsiniz”


Etiketler:
Bilgilendirme

Bu haberlerde yer alan hukuki muhataplar haberi geçen ajanslar veya basın bülteni bildirileri sahipleri olup sitemizin hiç bir editörü sorumlu tutulamaz... Bu içeriğin, görüş ve bilgilerin yanlışlık, eksiklik veya yasalarla düzenlenmiş kurallara aykırılığından alanyahaber.com hiçbir şekilde sorumlu değildir. alanyahaber.com 5651 Sayılı Kanun kapsamında BTK Yasalarına Uygun Hareket etmeyi esas alır Bu sebeple içerikleri ve yorumları kontrol etme ya da araştırma yükümlü tutulamaz Hukuka ve mevzuata aykırı olduğunu düşündüğünüz içeriği iletişim adreslerinden bildirebilirsiniz. En Kısa sürede dönüş yapmaya çalışacağız.

Risk Açıklaması:
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. alanyahaber.com sitesinde kullanılan kaynaklardaki herhangi bir hata/eksiklikten dolayı, sitedeki bilgilerin kullanılması sonucunda yatırımcıların ve üçüncü kişilerin uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan alanyahaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi:
%d blogcu bunu beğendi: