Yüzde 10 Gerisinde

Turist Sayısında 2017, Kayıp Yıl 2016’yı Geçti Ancak 2015 Rakamlarının Yüzde 10 Gerisinde

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak, TÜİK tarafından açıklanan 2017 yılı turizm verilerini değerlendirdi. Turist sayısında 2016’ya göre yaşanan artışın turizmde bir toparlanma gibi göründüğünü ancak, bu iyimser tablonun yanıltıcı olduğunu söyledi.

Geçen yıla göre bile kişi başı turizm geliri 705 dolardan 681 dolara düşerek en dip seviyede gerçekleşti dedi.

Budak, dünya turizm geliri pastasından Türkiye’nin aldığı payın da sürekli azaldığına dikkati çekti.

Budak’ın açıklamasının tam metni şöyle:

“2017 turizm verileri, turizmin sıfır yılı 2016’ya göre bir artışa işaret etmektedir. 2014 yılına göre hala kişi başı gelirde yaklaşık % 20’luk kayıp söz konusudur. Artış, İyimser ama yanıltıcı bir tablo ortaya koymaktadır. Avrupa pazarı, kayıp yıl olan 2016 yılının hala gerisindedir.

2014 yılında 828 dolar olan ortalama kişi başı harcama 2017 yılında 681 dolara düştü.

2014 yılından bu yana sürekli düşmekte olan kişi başı turizm geliri 2017 yılında en dip seviyeyi görmüş oldu.

Demek ki, hem turizmcimizin hem de ülkemizin bu dönemde uğradığı gelir kaybı dolar değerindeki enflasyonu dikkate almadan bile sürekli azalmaktadır.

Bu yılki Turizm gelirimiz 2010 yılı seviyelerinde seyretmektedir. Ancak, 2010 yılında 33 milyon turistle 25 milyar gelir elde ederken 2017 yılında 38 milyon 620 bin turist ağırlayıp 26 milyar gelir elde ettik.

Bu, katma değeri yüksek turizm geliri elde etmediğimiz anlamına gelmektedir. Ülkemizi gelir bırakacak varlıklı turist yerine daha düşük gelirli turist profili tarafından tercih edilmeye başlamıştır.

Ayrıca, veriler, dünya turizm gelirinden geçmiş yıllara göre daha düşük pay aldığımızı ortaya koymaktadır. Dünya turizm harcamalarında yıllık % 7 civarında büyüme ve gelir artışı yaşanırken 2014 yılında dünya turizm pastasından aldığımız pay 2014 yılında %2,76 dan 2017 yılında %2 seviyesinde gerileyerek sürekli pay kaybetme yede devam etmekteyiz.

Dubai, 2016 yılında şehir olarak tek başına 28,5 milyar dolar turizm geliri elde ederken, tarihi mirası, doğası, denizi ve turistik tesisleri eşsiz olan ülkemiz 26,3 milyar dolar turizm geliri elde edebildi. Ülkemiz 2017 yılında Dubai’nin 2016 turizm gelirine yetişemedi.

Turizm gelirlerimizin dış ticaret açığını kapama oranına ilişkin veriler de hem ekonomimizin hem de turizmimizin içinde olduğu tabloyu çarpıcı bir biçimde ortaya koymaktadır.

Turizm gelirlerimizin dış ticaret açığını kapama oranı giderek düşmektedir. 2016 yılında yüzde 39 olan bu oran 2017 yılında yüzde 34’e düşmüştür.

Bu tablonun sorumlusu da OHAL koşulları, istikrarsız ekonomi ve güvenlik sorunları, Türkiye’nin dünyada değişen imajıdır. Türkiye’yi bu tabloya mahkûm eden AKP hükümeti, çizdiği pembe tabloların ardındaki gerçekleri halktan saklamaya çalışmak yerine OHAL kaldırmalı, demokrasiyi, hukuku yeniden tesis etmeli ve ülkeyi eski imajına kavuşturmalıdır.

Yoksa AKP’nin saltanat sürmesi uğruna turizmcimiz de ekonomimiz de ağır bedeller ödemeye devam edecektir.”


Etiketler:
Bilgilendirme

Bu haberlerde yer alan hukuki muhataplar haberi geçen ajanslar veya basın bülteni bildirileri sahipleri olup sitemizin hiç bir editörü sorumlu tutulamaz... Bu içeriğin, görüş ve bilgilerin yanlışlık, eksiklik veya yasalarla düzenlenmiş kurallara aykırılığından alanyahaber.com hiçbir şekilde sorumlu değildir. alanyahaber.com 5651 Sayılı Kanun kapsamında BTK Yasalarına Uygun Hareket etmeyi esas alır Bu sebeple içerikleri ve yorumları kontrol etme ya da araştırma yükümlü tutulamaz Hukuka ve mevzuata aykırı olduğunu düşündüğünüz içeriği iletişim adreslerinden bildirebilirsiniz. En Kısa sürede dönüş yapmaya çalışacağız.

Risk Açıklaması:
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. alanyahaber.com sitesinde kullanılan kaynaklardaki herhangi bir hata/eksiklikten dolayı, sitedeki bilgilerin kullanılması sonucunda yatırımcıların ve üçüncü kişilerin uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan alanyahaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi:
%d blogcu bunu beğendi: